הלינה הרו, יועצת שינה מוסמכת

אחת השאלות שמטרידה הורים רבים היא-כמה התינוק שלי צריך לישון?

כשמדובר במספר שעות שינה,נהוג להתייחס לכמה שינה תינוק צריך ביממה בהתאם לגילו. מספר השעות המומלץ הינו ממוצע. כלומר, תמיד יהיו תינוקות שישנו יותר או פחות. השאלה היא כמה יותר או פחות?

לדוגמא: תינוק בן 8 חודשים שאמור לישון בממוצע כ-14 שעות ביממה, אך למעשה ישן 11 שעות ביממה האם זה יספיק? ההמלצה שלנו היא לא לחרוג יותר משעה וחצי עד שעתיים ממספר שעות השינה המומלצת ליממה.

חלוקת השינה על פני היממה עשויה להיות שונה ותלויה בטמפרמנט התינוק ושגרת היום שלו.ישנם ילדים שיישנו יותר שעות ביום וקצת פחות בלילה ויהיו תינוקות שבקושי יישנו במהלך היום אבל בלילה יישנו 12 שעות. כל עוד שזה לא מפריע לתפקוד המשפחה אין עם זה בעיה.

החודש הראשון: תינוק זקוק ל- 16-18 שעות שינה ביממה. לרוב עד גיל חודש השינה מתחלקת בצורה שווה פחות או יותר על פני היממה. לקראת גיל 6 שבועות השעון ביולוגי מתחיל לתפקד ואז מתחיל תהליך ריכוז השינה ללילה.

החודש השני: תינוק יישן בממוצע 15-17 שעות במהלך היממה. את חלוקת שעות השינה כדאי לעשות באחד מהאפשרויות הבאות:

  • לעודד את התינוק לישון 12 שעות בלילה. כל ערב לעשות טקס שינה, ולהשכיב את התינוק לישון ב-19:00.
  • לעודד את התינוק לישון 10 שעות בלילה. במהלך היום להשכיב את התינוק לישון כל שעה וחצי עד שעתיים. בערב לקראת 19:30, להתחיל טקס שינה ולהשכיב לישון ב- 20:30-21:00.

שלושה עד שישה חודשים:  תינוק זקוק ל-15 שעות שינה ביממה. שעות אלו יתחלקו לרוב לכ-10 שעות שינה בלילה, ו-5 שעות שינה במהלך היום. השינה ביום מתחלק ל-3 פרקים: שנת בוקר, שנת צהריים ושנת אחה"צ/ ערב קצרה (20-40 דקות).

שישה עד שמונה חודשים: בגיל הזה תינוק זקוק ל-14 וחצי שעות שינה ביממה . כ-11 שעות שינה בלילה, ושלוש וחצי שעות שינה ביום. לרוב תינוקות בקבוצת גיל זו יישנו כשלוש פרקי שינה במהלך יום: שנת בוקר של כשעה וחצי, שנת צהריים של כשעתיים, ושנת אחה"צ של כחצי שעה.

תשעה חודשים עד גיל שנה: תינוק בגיל הזה עדיין זקוק ל-14 וחצי שעות שינה ביממה. השוני הוא בחלוקת השינה על פני היממה. כלומר, שנת בוקר ושנת צהריים, אך תינוק בגיל הזה יוותר על שנת אחה"צ. במקרים רבים בעקבות ויתור על שנת אחה"צ שעת ההשכבה בערב תוקדם .

13 עד 18 חודשים: החל מגיל שנה וחודשיים תינוקות מתחילים לוותר על שנת בוקר. בתקופה הראשונה של ויתור על שנת בוקר, שנת הצהריים תהיה מוקדמת, (סביב:11:30) ושנת הלילה תוקדם. בגיל הזה הם זקוקים ל-13 שעות שינה ביממה.

שנה וחצי עד שנתיים: פעוטות בגיל הזה זקוקים ל12-13 שעות שינה ביממה. 11 שעות שינה בלילה, ועד שעתיים שינה ביום- בפרק שינה אחד.

שנתיים עד שלוש וחצי: בגיל הזה ילד זקוק ל-12 שעות שינה ביממה. כ-10 וחצי שעות בלילה ושעה וחצי שינה פעם אחת ביום.

שלוש וחצי עד חמש: ילד בגיל הזה זקוק ל-11 וחצי שעות שינה ביממה. רוב הילדים בגילאים האלה אינם זקוקים לשינה במהלך היום, ויישנו 11 וחצי שעות במהלך הלילה. ישנם ילדים בקבוצת הגיל הזה שזקוקים לשינה קצרה (כחצי שעה) במהלך היום ו-11 שעות שינה בלילה.בכל מקרה, רצוי לאפשר להם חצי שעה של "זמן שקט"- מנוחה- בשעות הצהריים.